„Acidobazická rovnováha“, „odkyselení“ a podobné pojmy u nás docela hezky zdomácněly. ALE… Možná ve snaze o jednoduchost nebo o lepší pochopení nebo nevím proč, trochu nepřesně. Uvědomuji si to čím dál víc.

Ve špičkové zdravotní formě acidobasická rovnováha znamená, že všechna místa v těle, která mají být kyselá , jsou kyselá, zásaditá, jsou zásaditá a která májí mít fysiologické pH, skutečně fysiologické pH mají. A toto vše existuje v dokonalé vzájemné dynamické synergii a rovnováze.

Např. v dutině ústní – ideálně alkalické pH, v žaludku kyselé, v tenkém střevu zásadité, v tlustém střevu mírně kyselé… Kvalita jednotlivých úseků vždy ovlivňuje kvalitu úseku následujícího (např. jako hlavní stimul správného trávení v dvanácterníku působí jedině kyselá natrávenina z žaludku).

Žaludek musí být kyselý. Žádná odkyselující dieta nepřinese žádaný efekt, pokud toto zůstane opomíjené a nepochopené. Zdravý žaludek = zdravé trávení = zdravá imunita i metabolismus.

Žaludeční šťáva obsahuje 99% vody a 1% rozpuštěných látek : trávicí enzymy (pepsin – štěpí bílkoviny, chymozin – sráží bílkoviny mléka, lipázu – pouze u dětí), hlen mucin (zásaditý, chrání sliznici žaludku) a kyselina chlorovodíková.

Žaludeční kyselina HCl – je nezbytná pro:

1. správné trávení bílkovin. Mění enzymaticky neúčinný pepsinogen na účinný pepsin, který  štěpí bílkoviny. Dochází ke zkapalnění bílkovin. Nedostatečně natrávené bílkoviny jsou ve vodě nerozpustné  a v krvi pak jako alergeny dráždí imunitní systém. Trávení v dalších částech trávicího systémo to už nestihne napravit.

2. vstřebávání některých minerálů (hl. Ca, Fe). Redukuje nerozpustné minerální látky na soli rozpustné a tím snadno vstřebatelné.

3. ochranu některých vitaminů – nepřímo je chrání před chemickou denaturací. Zejména jde o vitamíny B6, B12 a kyselinu listovou. Hladina žaludeční kyseliny s věkem přirozeně klesá. Právě proto je nedostatek B6, B12 a kyseliny listové a tím i anemie tak častý u starších lidí.

4. likvidaci choroboplodné zárodků z potravy (plísní, bakterií i virů) a regulaci střevní mikroflóry. Výjimkou z pravidla, podle něhož vysoká hladiny kyseliny udržují v žaludku sterilní prostředí, je Helicobacter pyloriHelicobacter může docela dobře přežívat v kyselých podmínkách, protože umí kolem sebe vytvářet jakési „kapsy“ snížené acidity. Má oblíbenou krevní skupinu „O“.

5. snížení kyselého refluxu (pálení žáhy). Nedostatek žaludeční kyseliny vede ke kvašení a chybnému fugování vrátníku. Výsledný plyn se hromadí v horních partiích žaludku a nakonec se rychle uvolňuje spolu se stopami kyselých šťáv. Tento stav negativně podporuje strava bohatá na sladké a tučné potraviny.

7. využití křemíku (Si). Aby se křemík správně vstřebal a využil, musí se nejprve za asistence HCl převést na orthokřemičitou kyselinu. Křemík je nezbytný pro tvorbu kolagenu, elastinu a chondroitinu. Jeho nedostatek může vést k řadě patologií včetně osteoporózy, osteoartritidy, srdečních choroby, emfyzému, divertikulitidy ad. Dokonce i vrásky a celulitida mohou být důsledkem ztráty křemíku.  Jak jsem zmínila výše – jak stárneme, snižuje se tvorba HCl a tím i množství tělem využitelného křemíku a tedy i produkce kolagenu, elastinu a chondroitinu.

1/ Hladina žaludeční kyseliny s věkem přirozeně klesá. Nedostatek žaludeční kyseliny narušuje vstřebávání živin potřebných pro výrobu strukturálních bílkovin (křemík, zinek, měď a aminokyseliny). Trpí klouby, kůže, cévy, srdce, plíce, kosti…Je tomu nutné přizpůsobit způsob stravování.

2/ Většina živin potřebných k formování žaludeční kyseliny je závislá na jejich absorpci, tedy na správné žaludeční sekreci. Proto nedostatek žaludeční kyseliny vede k jejímu dalšímu poklesu, což vede k menší absorpci živin podílejících se na tvorbě HCl, což vede k menší sekreci žaludeční kyseliny … Je to bludný kruh z kopce, jakmile jednou začne. Proto také může dojít  při náhlém přechodu na zdravou stravu k rapidnímu a nežádoucímu hubnutí způsobenému nevstřebáváním živin. Všechny stravovací změny je potřeba uskutečňovat pomalu.

3/ Pálení žáhy většinou neznamená, že mám moc žaludeční kyseliny, ale naopak.

4/ V žaludeční sliznici je víc antigenů krevní skupiny než v kterémkoliv jiném orgánu trávicí soustavy (nejsou pouze na červených krvinkách). Krevní skupina ovlivňuje celou řadu hormonů a vyměšovacích procesů, včetně sekrece žaludečních šťáv, gastrinu (tím i HCl), pepsinu, histaminu a struktury mucinu (hlenu, který chrání žaludeční sliznici).

4/ Je nežádoucí používat běžně dlouhodobě jakékoliv léky a doplňky stravy, které snižují sekreci HCl nebo neutralizují její kyselost  – tj. běžná antacida,  inhibitory protonové pumpy (Losec, Helicid, Ultop, Gasec)alkalická voda, wellsexstories uhličitan vápenatý (Dolomit, Oyster shell calcium – lasturový vápník, korály), oxid vápenatý/hydroxid (vápno) a oxidu hořečnatého/hydroxid. Když, tak je užívejte mezi jídly a ne dlouhodobě. Chronické problémy řešte jinak.

Bylinky a koření, které přirozeně stimulují tvorbu HCl:
 stačí malé dávky  KREVNÍ SKUPINA „O“ KREVNÍ SKUPINA „A“ KREVNÍ SKUPINA „B“ KREVNÍ SKUPINA „AB“
anýz + + + NE
bazalka ANO + + +
bobkový list ANO + + ANO
Celer + ANO + ANO
citrón + ANO + ANO
estragon ANO + + +
hořčičné semínko + ANO + +
chilli (a všechny pálivé   papriky) + NE + +
jablečný ocet (neužívat často) NE NE + NE
kmín + + + +
koriandr + + + +
libeček(jen občas a v malém   množství) + + + +
majoránka + + + +
mořská sůl (nejlépe   nerafinovaná) + + + +
muškátový květ a oříšek ( !   Má i narkotické účinky. Toxicita se projevuje v dávkách nad 5g – 1 oříšek   =2g) NE + + +
nové koření (malé   množství!) + + NE NE
oregano ANO + ANO +
pampeliška listy (nejlépe v   zeleném nápoji nebo v zimě jako čaj) + ANO + ANO
petržel nať (malé množství) ANO ANO ANO ANO
pískavice – řecké seno + ANO
rozmarýn + + +
saturejka + + + +
skořice NE + NE +
šafrán(Vysoké dávky jsou   škodlivé!!) ANO + + +
šalvěj (!jen občas a velmi   malé množství. Obsahuje thujon, silný nervový jed ) NE + + +
Špenát ANO ANO + +
tymián + + + +
Zázvor ANO ANO ANO ANO
zelené zeleninové listy   (mrkev, petržel, listy řepy, pampeliška apod.) ANO ANO ANO ANO
zelí (zelná šťáva) NE ANO ANO ANO ( ne   zkvašené)
„ANO“ – velmi prospěšné, „NE“ – škodlivé, „+“ – standardně prospěšné.
Thujon (silný neurotoxin ), kromě šalvěje je také např. v jalovci, pelyňku nebo absintu – cituji: „Německý institut pro posuzování rizik z potravin (BfR) varuje spotřebitele před konzumací vyššího množství absintu vzhledem k obsahu ketonu thujonu, který může vyvolávat epileptické záchvaty a způsobovat neurologická poškození.“
2021-03-14T21:00:30+01:003 listopadu, 2014|
Přejít nahoru